Umění dřeva (2.–28. 2. 2019)

01.02.2019

Umění dřeva ve třech pojetích v nezaměnitelném rukopisu
Martina Patřičného, Radka Kubiny a Jana Švadlenky.

Martin Patřičný (* 31. ledna 1955 v Praze) je český výtvarník a spisovatel. Jeho současná tvorba zahrnuje především "dřevěné obrazy" a v menší míře také dřevěné sochy. V minulosti se zabýval i tvorbou uměleckých notových pultů, které vystavil např. v roce 1998 v Obecním domě v Praze. Jeho knižní tvorba se věnuje jak dřevu, v knihách Dřevo krásných stromů a Pracujeme se dřevem, tak volné tvorbě ve sbírkách povídek Jako v nebi, Patřičný nejen dřevo a nejnověji v Patřičné Čítance.

Radek Kubina (* 18. 12. 1963 v Městci Králové) je český malíř a sochař, žák akademického sochaře Karla Peřiny. Díla vytváří zejména z jeho oblíbených materiálů: pískovce a tvrdého dřeva. Velká část jeho tvorby vychází z ženských linií. V jeho díle se často můžeme setkat s torzy. Každoročně na jaře pořádá výstavu Nymburská špička. V liberecké ZOO je možné si prohlédnout sochu Tváře, na které se v roce 2017 podílel v rámci projektu ETNOART. V posledních letech začíná být stále častěji vyhledáván soukromými sběrateli nejen v Čechách, ale i v Německu a Holandsku.

Jan Švadlenka (* 29. prosince 1963 v Praze) je český sochař, básník a bývalý fotbalista. Po skončení fotbalové kariéry se zabýval tvorbou kožených koláží v kombinaci s různými materiály. Postupně přešel k sochám. Je převážně autodidakt. Je iniciátorem sympozií a pracovních setkání sochařů. Své sochy vystavuje v několika galeriích, jsou součástí výzdoby mnoha veřejných i soukromých prostor doma i v zahraničí.